SCA - Studii si Cercetari de Antropologie

 

Română English

SCA

Studii si Cercetari de Antropologie

 

Editori


Director onorific:

 

Gheorghiță Geană

cv

 

 

Redactor şef:

 

Cornelia Rada

cv

 

 

Redactor şef-adjunct:

 

Alexandru Teodor Ispas

cv

 

 

Redactori de specialitate:

 

Adina-Brânduşa Baciu (antropologie bio-medicală, medicină, psihologie)

cv

Cornelia Rada (antropologie bio-medicală, medicină, psihologie)

cv

Gabriel Ionuț Stoiciu (antropologie culturală, sociologie, filosofie)

cv

Corina Bistriceanu Pantelimon (antropologie culturală, sociologie, filosofie)

cv

Alexandra Comşa (paleoantropologie)

cv

 

 

 

 

 

Responsabil corectură finală:

Constanţa Nicoleta Urzeală

 

Editor tehnic:

Gabriel Ionuț Stoiciu

 

 

Editori şi experți consultanți:

 

  • Abdellatif Baali, Cadi Ayyad University, Department of Biology, Maroc; e-mail: abdellatifbaali@hotmail.com
  • Adina-Brânduşa Baciu, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: adinabbaciu@yahoo.com
  • Alexandra Ion, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: ialex20@yahoo.com
  • Alexandra Comşa, Centrul de Tracologie al Institutului de Arheologie ,,Vasile Pârvan", Bucureşti, România; e-mail: alexcomsa63@yahoo.com
  • Andrei Soficaru, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: asoficaru@yahoo.com
  • Antoaneta Pungă, Universitatea de Medicină şi Farmacie ,,Carol Davila", Disciplina Fiziologie, Bucureşti, România; e-mail: antoaneta.punga@yahoo.com
  • Arsene Eugen Tarţa, Universitatea de Medicină şi Farmacie ,,Carol Davila", Bucureşti, România; e-mail: eugentarta@yahoo.com
  • Constantin Schifirneţ, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA), Bucureşti, România.
  • Consuelo Prado, Department of Biology, Autonomous University of Madrid, Spania; e-mail: consuelo.prado@uam.es
  • Corina Bistriceanu Pantelimon, Universitatea ,,Spiru Haret", Bucureşti, România; e-mail: corinabistriceanu@yahoo.com
  • Cornelia Rada, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: corneliarada@yahoo.com
  • Cristina Faludi, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Cluj-Napoca, România; e-mail: cristina.faludi@yahoo.com
  • Elena Doldor,Queen Mary, University of London School of Business and Management, UK; e-mail: e.r.doldor@qmul.ac.uk
  • Emma Surman, Keele Management School, Keele University and Research Institute for Social Sciences, UK; e-mail: e.l.surman@keele.ac.uk
  • Florina Raicu, Universitatea de Medicină şi Farmacie ,,Carol Davila", Facultatea de Medicină Generala, Bucureşti, România; e-mail: florina_raicu@yahoo.com
  • Françoise Rovillé-Sausse, Muséum National d'Histoire Naturelle, Paris, Franta; e-mail: sausse@mnhn.fr
  • Gabriel Ionuț Stoiciu, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: gabriel.stoiciu@gmail.com
  • Ion Ghinoiu, Institutul de Etnografie şi Folclor Constantin Brăiloiu, Academia Română, Bucureşti, România.
  • Konstantin S. Khroutski, Institute of Medical Education, Novgorod State University after Yaroslav-the-Wise, Novgorod the Great, Rusia; e-mail: hrucki@mail.ruhks@novsu.ac.ru
  • Laura-Oana Stroică, Universitatea de Medicină şi Farmacie ,,Carol Davila", Bucureşti, România; e-mail: joannadean78@yahoo.com
  • Lucian-Ştefan Dumitrescu, Institutul de Sociologie, Academia Română, Bucureşti, România; e-mail: dulust@gmail.com
  • Luminita Bejenaru. Faculty of Biology, Alexandru Ioan Cuza University of Iaşi, România; e-mail: lumib@uaic.ro
  • Matei Stîrcea-Crăciun, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: matei.stircea@gmail.com
  • Mihaela Kelemen, Keele Management School, Faculty of Humanities and Social Sciences, UK; e-mail: m.l.kelemen@keele.ac.uk
  • Mirko Spiroski, Department of Hematology University Medical Center Skopje, Faculty of Medicine, Skopje, Macedonia; e-mail: mspiroski@yahoo.com
  • Monica Tarcea, Universitatea de Medicină şi Farmacie, Facultatea de Medicină Targu-Mureş, România; e-mail: monaumf2001@yahoo.commonica.tarcea@umftgm.ro
  • Pavlina Andreeva-Gateva, Faculty of Medicine, Sofia University “St. Kliment Okridsky”, Bulgaria.
  • Rodney J Reynolds, Centre for International Health and Development and Department of Anthropology, University College London, Anglia; e-mail: rodney.reynolds@ucl.ac.uk
  • Svetoslav Handjiev, Bulgarian Association for the Study of Obesity and Related Diseases; Bulgarian Society for the Healthy Foods and Nutrition, Bulgaria; e-mail: svhandjiev@gmail.com
  • Tatjana Pavlica, Faculty for Sciences Department for Biology and Ecology, Novi Sad, Serbia; e-mail: tatjana.pavlica@dbe.uns.ac.rs 
  • Tudor B. Marinescu, Universitatea de Medicină şi Farmacie ,,Carol Davila", Bucureşti, România; e-mail: tudorm77@gmail.com
  • Valentin Toma, Institutul de Antropologie ,,Francisc I. Rainer”, Bucureşti, România; e-mail: valitoma2001@yahoo.com
  • Victoria Russeva, Institute of Experimental Morphology and Anthropology, Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, Bulgaria; e-mail: victoria_russeva@yahoo.com
  • Zofia Dworakowska, Institute of Polish Culture, Varsovia, Polonia; e-mail: dworakowska@gmail.com